Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

İlik bağışı nasıl yapılır?

sekerlik

New member
Aslında bu konuyu tamamen bilimsel bir yazı olarak yazmayı düşünmüştüm. Bundan vazgeçtim. Az çok kendimden bilirim. Bilimsel yazılar genelde insanı sıkar. Bunun yerine kendi bilgi birikimimden sizlere birşeyler aktarmaya çalışacağım.

Yaklaşık 6-7 senedir kanser hastalarının tedavilerini yakından takip ediyorum. Bu sürede birçok kanser hastası arkadaşım oldu. Bu tarz sayfalara üye oldum. İlik bağışı hakkında çevremdeki insanların bir sürü ön yargısı vardı. Bu önyargıyı bitirmek için çok çalıştım. Sırf kendime güvenerek bilgi verebilmek için bu hastalığı yaşamış, ilik bağışında bulunmuş kişilerle sohbet ettim.

İlik nakli sadece lösemi hastalarının iyileşmesi için yapılıyor sanırdım. değilmiş. çok şaşırmıştım. Lösemi, lenfoma kanseri, omen sendromu gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyormuş bu yöntem.

Donör olabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

18 ile 55 yaş arası, en az 50 kg ağırlığındaki her sağlıklı kişi kök hücre vericisi olabilir.

İlik bağışında bulunduk. Uygun bir alıcı bulundu. Sonraki aşama nedir? İlik nakli nasıl yapılır?

İliğiniz bir hasta ile uyuşuyorsa, hastane tarafından aranırsınız. Size tekrar sorulur."ilik bağışında bulunmayı hala istiyor musunuz" cevabınız hala evet ise (ilik nakli olmakta kesin kararlı iseniz bu başvuruyu yapmalısınız, ailelerin boş yere ümitlenmelerine neden olmayınız.) sizin genel tetkiklerinizin ve iliğin uyum testlerinin yapılması için hastaneye çağırılırsınız.

ilik naklinin iki yöntemi var:

ilki kalça kemiğinizden veya uygun bir kemiğinizden iğne yardımı ile genel anestezi altında iliğiniz alınır. 2. yöntem ise iki kolunuzdan damar yolu açılır bir kolunuzdan size kan verilir, diğerinden ilik ayrışımı yapılarak iliğiniz alınır.( ben bu yöntemi seçerdim sanırım.) ilik nakli olduğunuz gün işinize gidebilir, günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

Nerelerde ilik bağışında bulunabilirsiniz?

Ankara içindeyseniz Ankara İbn-i Sina Hastanesi, İstanbul'da iseniz Çapa tıp fakültesine giderek 1 tüp kan örneği verebilirsiniz.
Bu şehirlerin dışında olanlar ise:

Kargo ile Bağış

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Akraba Dışı Doku Bankası

AÜ Akraba Dışı Doku Bankası > Ana Sayfa

Burayı tıklayıp kayıt bölümüne girin.

Karşınıza 2 tane form çıkacak.

Soldaki formu tıklayın ve gerekli bilgileri eksiksiz bir biçimde doldurun.

Daha sonra e-mail adresinize bir kod numarası gelecek.

Bu kod numarası ile birlikte size en yakın Üniversite Hastanesi Kan Merkezine gidin.

Size bildirilecek olan tüp biçimi ve diğer istenenlerle birlikte kan verme işleminizi gerçekleştirin.

( içinde 7,2 mg EDTA bulunan 4’er cc’lik 2 adet mor kapaklı tam kan ( hemogram tüpü)

Daha sonra verdiğiniz kanı oda ısısında kalacak şekilde paketleyerek aşağıdaki adrese kargo ile gönderin.

24 saat içinde bankanın elinde olması gerekiyor.

(Lütfen, tüplerin üzerine TC kimlik numaranızı ve aldığınız e-postada yer alan başvuru numaranızı yazmayı unutmayınız.)

Kargo Adresi:

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

İbni Sina Hastanesi Hematoloji Laboratuarı Kat

Sıhhiye, Ankara 06100

Tel: 0312 508 24 40-0312 508 24 44

NOT: Sağlık Bakanlığı prosedürü gereği kargoyu gönderen kişinin ödemesi gerekiyor.

Başvuru Yapmak Kolaydır

İlik donörü olmak ile organ bağışlamak güçlü bir bağlantı kurulmaktadır. İlkel beynimiz ise durumu tehlikeli olarak algılar ve bağışçı olmaya sıcak bakmayız. Oysaki durum sandığımız gibi karmaşık ve zorlu değildir. Donör olmak için şartları sağlıyorsanız küçük bir tüp kan örneği vermek ve 1 sayfalık form imzalamak yeterlidir.

Nakil Aşaması

Nakil denildiğinde herkes birden korkmaktadır. Oysa günümüzde yapılan ilik nakli operasyonlarını yalnızca birkaç saat sürmektedir. Operasyonun gerçekleştirildiği gün normal yaşantınıza dönüş yapabilirsiniz.

Sizden Hiçbir Şey Eksilmiyor..

İlik bağışı organ bağışı ile burada da karıştırılmaktadır. Değerlerinizin uyuştuğu hastaya sizin kök hücrelerinizden bir miktar alınarak nakil gerçekleştirilir. Kök hücreleriniz her an olduğu gibi kendisini yenilemeye devam eder. Saçınızı kestirmek gibi bir şey, yani kökü sizde. Üstelik kök hücreleriniz çok çok daha kısa sürede (anında) kendini yeniler.

Aslında ülkemizde insanların duyarsızlığın yanı sıra birde devletin ilgisizliği var. ülkemizde sadece 1 tane ilik bankası bulunmaktadır. buda ülkenin ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. devlet ilik bankası için yeterli bütçe ayırmamaktadır. şu anda kan bankasında 40.000 e yakın kan işlenmek için beklemektedir. devletin harekete geçmesi içinde insanların bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. O zaman küçücük bebekler, çocuklar, insanlar ölmemiş olur.

Lütfen artık bilinçlenelim. Çevremizdekileri de uyudukları uykudan kaldırmaya çalışalım. İlik bağışında bulunamıyorsanız bile başkalarını buna yönlendirin.

Damarlarında bir hayat daha gizli…

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
çok önemli bir konu tşk ederim bilgileri herkeslee paylaştıgınız için duyarlı arkadaşlarımızada şimdiden teşekkürler

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Şekerlikimmm harika çok önemli bir konu ele almışsın.. İnşallah bu konuya tüm insanlık önemli davranır ve bağış gösterir.
Sana araştırmalarında ve emeklerinde başarılar dilerim, hep yolun açık olsun..

Herkesi Duyarlı olmaya Çağırıyorum, unutmayalımki herkes, her an, herhangi bir hastalığa yakalanabilir..

sekerlik

New member
Şekerlikimmm harika çok önemli bir konu ele almışsın.. İnşallah bu konuya tüm insanlık önemli davranır ve bağış gösterir.
Sana araştırmalarında ve emeklerinde başarılar dilerim, hep yolun açık olsun..

Herkesi Duyarlı olmaya Çağırıyorum, unutmayalımki herkes, her an, herhangi bir hastalığa yakalanabilir..

teşekkür ederim ablam.
insanlar o kadar duyarsız ki. yaptığım etkinliklerde bunu çok iyi gördüm. insanlar "ayy yazık Allah şifa versin"in ötesine geçemiyor.bende elimi taşın altına koyayım demiyor. aslında yapılacak şeyler o kadar basit ki. hiç birşey yapamıyorsak, birilerine anlatalım belki çevremizde bişeyler yapabilecek insanlar vardır.

Hira

MayısFM Dj yi
teşekkür ederim ablam.
insanlar o kadar duyarsız ki. yaptığım etkinliklerde bunu çok iyi gördüm. insanlar "ayy yazık Allah şifa versin"in ötesine geçemiyor.bende elimi taşın altına koyayım demiyor. aslında yapılacak şeyler o kadar basit ki. hiç birşey yapamıyorsak, birilerine anlatalım belki çevremizde bişeyler yapabilecek insanlar vardır.

Canım benim bu yaşta duyarlılığın için öncelikle sana teşekkür etmek ve kutlamak istiyorum.Veee tabii araştırmalarını çalışmarını paylaşmanı bekliyorum.

sekerlik

New member
teşekkür ederim ablam.

Canım benim bu yaşta duyarlılığın için öncelikle sana teşekkür etmek ve kutlamak istiyorum.Veee tabii araştırmalarını çalışmarını paylaşmanı bekliyorum.

teşekkür ederim ablacım. inşallah zaman zaman bu tarz yazılar paylaşmaya devam edeceğim.