Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

edebiyat

1. Eylül

Uçurtma avcisi

Uçurtma AvcısıYazar: Khaled Hosseini Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının...
  2. Eylül

Yarım kalmış bir aşk … meçhule giden bir gemi …..

“Artık demir almak günü gelmişse zamandan, Meçhule giden bir gemi kalkar bu limandan. Hiç yolcusu yokmuş gibi sessizce alır yol; Sallanmaz o kalkışta ne mendil ne de bir kol.” Yahya Kemal’e ait olan bu şiir ile lise yıllarında edebiyat derslerinde karşılaşmayanımız yoktur. Hep bir ölümün...
  3. Eylül

Manzaradan parçalar / Orhan PAMUK

CEM ERCİYES'İN KALEMİNDEN MANZARADAN PARÇALAR Orhan Pamuk Orhan Pamuk, ünlü bir romancıdır ama bilen bilir ki denemeleri ve her tür düz yazısı da çok iyidir. "Manzaradan Parçalar", epey kalın bir kitap ama içindeki neredeyse bütün yazıları, hatta daha önce okuduklarımı bile merakla okudum...
  4. " W£L!K£ "

yine mi düştün aklima

Ben edebiyatı seviyorum, sen boşuna üstüne alınma... Bilirmisin ey sevgili... Şiirin kanattığı yara, zor kapanır... Bize masal koyduk adini yazimizin....(aşkımızın) Bizim masalımızda pirelerin berber, develerin tellal olacağı yok sevgilim, ama masal bu ya nasıl da güzel sevmişiz birbirimizi...
  5. Şehrazat

KİTAP TANITIMI Kırkaltı Ruhu-Aktif USLUY

Türkiye’de gerçek Demokrasi’nin yerleşme sürecinin en önemli unsuru KIRKALTI RUHU ’dur. Bu Ruh, temeli Osmanlı’nın son dönemlerine kadar uzanan çok köklü bir ağacın gövdesi gibi kendini 1945 yılında dört cesur demokratın altını imzaladığı “Dörtlü Takrir” ile göstermiştir. Bu kitapta; Atatürk’ün...
  6. Şehrazat

ANTİK KENTTE AŞK -Müvet SARIYILDIZ KİTAP TANITIMI

Felsefe aşkı değiştirir!.. Şam’dan Maraş’a uzanan büyülü bir aşk hikâyesi Suriyeli bir Ermeni olan Aren ile İslam felsefesi üzerine doktora yapan Maraşlı Deniz’in aşkı din, dil, ırk tanımadan zamanın ve mekânın sınırlarını aşarak sonsuzluğa karışan bir masal… Her şey Aren ile Deniz’in bir...
  7. Eylül

Zaytung kitap tanitimi

Zaytung Dürüst, Tarafsız, Ahlaksız Haber 2009- 2011 Zaytung'dan yakın geçmişin siyasi ve toplumsal gündemine ışık tutan dev bir eser. "Yakın geçmiş dediğin 2009-2011 yılları, ben zaten hatırlıyorum onu, napıcam ışık tutan eseri?" diyorsanız (ki haklısınız) en kötü ihtimalle de tuvaletinizde...
  8. Eylül

ŞAHANE HATALAR Kitap tanıtımı

Bu kitabı okumaya normal bir kitap gibi birinci sayfadan başlayın. İlk bölümün sonunda, önünüze bir yol ayrımı çıkacak. Kararınızı verin ve ilgili bölüme gidin. Her bölümün sonunda seçimlerinizle kaderinizi kontrol etmeye devam edeceksiniz.Kitabı okurken bazen hiç beklemediğiniz bir yere...
  9. Eylül

Hipnozcu-richard boch kitap tanitimi

İnsanlık tarihinin en çok okunan kitaplarından •MARTI’ nın yazarı RİCHARD BACH’ tan kışkırtıcı sorularla örülü, sarsıcı bir roman. Neden buradayız ve nereye gidiyoruz? İnsanlığın gerçek doğan uzay ve zamanla mı çevrili? Yoksa yanılsamalarla dolu bir dünyada mı yasıyoruz? Peki bir gün bu...
  10. Eylül

ABRA KADABRA - Jodi Picoult KİTAP TANITIMI

Delia Hopkins babası ile birlikte yaşayan, arama kurtarma çalışmalarında önemli görevler alan, nişanlısı ile görünürde huzurlu bir hayat süren biridir. Bir gün olmadık bir anda geçmişine ait bazı şeyler hatırlamaya başlar: Hayal meyal annesini, babası ile bitmek tükenmek bilmez tartışmalarını...
  11. Eylül

ALAYCI KUŞ Kitap tanıtımı

AÇLIK OYUNLARI’NIN NEFESİNİZİ KESECEK 3. KİTABI Bütün engellere rağmen, Katniss Everdeen Açlık Oyunları’ndan iki kez sağ çıkmıştır. Ama şimdi kanlı arenadan sağ çıkmayı başardığı halde hâlâ güvende değildir. Capitol kızgındır. Capitol rövanş istemektedir. Uğradıkları bozgunun bedelini ödetmek...
  12. Eylül

Sevginin Son Dileği

Kitabın Yazarı :Debbie Macomber Kitabın Çevirmeni :Nilgün Birgül Kitabın Yayınevi :Martı Yayınları Basım Tarihi : Ocak 2013 Sevgilim, Bu mektubun seni çok şaşırtacağını biliyorum... Michael, genç yaşta kanserden kaybettiği eşinin bıraktığı ve ölümünden bir yıl sonra okumasını istediği...
  13. Eylül

Efkar basti yine

(E)sti yine sevda yeli (F)ırtınası ezelden beli (K)imse bilmezki derdimi (A)şk yakar yüreğimi (R)ahat vermez eskiden beri (B)ir ben değilim yanan (A)şk ile sevdaya kanan (S)evmek kolay sanan (T)eselli arayan (I)şık bulamayan (Y)an yüreğim bir daha yan (İ)tfaye söndüremezken seni (N)asıl anlasın...
  14. Eylül

Hatrina düşeceğim

Kopkoyu bir sis içinde bir akşam Hatırına düşeceğim belki Bir an ıslayacak yağmur yüzünü Birden o tatlı demleri hatırlayacaksın Sonra sıcak yatağında uzun uzun Ağlayacaksın Ağlayacak.!Boğazında bir şeyler düğümlenecek Ah yanımda olsaydı diyeceksin Tüm yıldızlar gülecek haline Ay’da göz kırpacak...
  15. Eylül

Vur da öyle git

İdam mahkumunun söz hakkı vardır Bari son arzumu sor da öyle git Arının çiçekte göz hakkı vardır Bir buse için dur da öyle gitMadem gidiyorsun bura son durak Ne adres, ne mektup, ne resim bırak Kendinden bir parça bir cisim bırak Saçından birkaç tel ver de öyle gitArdımdan bir damla yaş...
  16. Eylül

Sen Sen Sen

Bir dağbaşı yalnızlığı yaşıyorum yeniden., Dağbaşı yalnızlığı ölümden beter. Hiç kimse aramasa sormasa beni Sen gelsen yeter.. Huzur ellerinin güzelliğidir. Gözlerin karşımda mutluluk denizi. Her sabah soframızda ekmeğimizi Sen bölsen yeter.. Yüreğim seninle yaylalar kadar serin Ne bir çizgi...
  17. Eylül

Özletiyor Seni Bu Yağmurlar

Burada yağmur yağıyor, Aralıksız yağıyor günlerdir. Ama sen yine de şemsiyeni Almadan gel ilk otobüsle. Buğulanan camlara usulca Yüzünü çiziyorum ki yüzün Bir yağmur damlası olup Düşüyor yapraklarına gülün. Güller de bozamıyor bu uzun Karanlık sessizliğini kentin. Anılarını yitiriyor sokaklar...
  18. Eylül

Tahir ile Zühre Meselesi – Nazım Hikmet

Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak da hattâ sevda yüzünden ölmek de ayıp değil, bütün iş Tahirle Zühre olabilmekte yani yürekte.Meselâ bir barikatta dövüşerek meselâ kuzey kutbunu keşfe giderken meselâ denerken damarlarında bir serumu ölmek ayıp olur mu?Tahir olmak da ayıp değil Zühre olmak...
  19. Eylül

Alfred Bernard Nobel,

BİLİM ADAMLARI VE BULUŞLARI Alfred Bernard Nobel, (21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç – 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya) Alfred Bernhard Nobel (21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç – 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya), İsveçli kimyager ve mühendis, dinamit'in mucidi. Nitrogliserin'i patlayıcı madde...
  20. Eylül

Kaldırımlar

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında; Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum. Yolumun karanlığa saplanan noktasında, Sanki beni bekleyen bir hayâl görüyorum. Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık; Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar. İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık; Biri...