Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Radyo... Radyoculuk... Yayın...

MayıS

Sayfa Yöneticisi

Merhaba...

Sizlerle biraz radyo, radyoculuk, yayın, dinleyici veya dj olmak konularında sohbet etmek istedim...

10 yılı aşkın bir flatcast radyo kurucusu olarak gerek yaşadığımız biiii sürü deneyimler gerek bizim gibi radyocu arkadaşlarımızın başlarından geçenlerden dinlediklerimizle piştik kavrulduk...

İnternet hayatımıza girdiğinde önce pc lerimizdeki müzikleri kendi kendimize dinlerdik... Sonrasında
winapla tanışıldı... veee flatcast...

Flatcast bizlere müziği paylaşırken sohbet etme ortamı da sağladı... Sanal alemde yeni arkadaşlar
edinmeyi yalnız Türkiyeden değil dünyadan da arkadaşlarımızın olmasına vesile oldu...

Ben flatcastla 4.15 versiyonunda tanıştım... 4.16, 5, 5.2, 5.3... 4 lü versiyonlarda radyoda huzuru bozan dinleyiciyi banladığımızda ip sini banlamış olduğumuzdan kurucu yasağını kaldırmadığı sürece o pc den asla radyoya giremezdi... You are banned... Sonra 5 li versiyonlarla ip değil nick banlama dönemi başladı... Her ikisinin de artıları da eksileri de var elbette... İlerki dönemlerde negibi yenilikler getirecekler hep birlikte yaşayıp göreceğiz...

Sizlerle radyoculuğu madalyonun iki yüzünden ayrı ayrı konuşmak istiyorum... Yayın yani dj lik ve dinleyici olmak...

Dinleyici olmak... Radyoya öncelikle müzik dinlemek, dostlarınızla sohbet etmek, özel günlerinizi paylaşmak, yeni dostlar edinmek gibi sebeplerle gelinir... Pc nizden tek başınıza dinleyeceğiniz müziği dotlarınızla da paylaşarak katmerli keyfe dönüştürürsünüz... Sizin dinlemediğiniz yeni yeni şarkılarla tanışma fırsatı bulursunuz... Ancak her mekanda kendi içinde olan görünen ve görünmeyen kurallar olduğu gibi dinleyici olmanın, seviyeli sayılan sevilen dinleyici olmanın da bazı kuralları var... Öncelikle girilen ortam bir gözlemlenmeli... Kimler kimlerle hangi konularda sohbet ediyor... Dj ne tarz müzikle yayın yapıyor... Belli bir zaman geçiminden sonra, bu birkaç gün de olabilir hatta birkaç hafta da, kişiler hakkında kimlik konusunda bir kanaate varıldıktan sonra şaka yapılmalı... Belli yaş kemaline ermiş insanlar bile olsa her insanın bazı hassas olabileceği konular olabileceği göz ardı edilmeden yazacağımız kelimelere özen gösterilmeli... Gerçek yaşamımızda bi anda söz dilimizden çıkabilir ancak klavye bize yazdıklarımızı göndermeden silebilme şansı tanıyor... Bu alternatifi kullanmalıyız... Sanal alemi içimizdeki canavarı ortaya çıkarmak için vesile etmemeliyiz... Kiii; Sanal alem dahi olsa gerçek yaşamımızın kimliğimizin, kişiliğimizin bir ayinesidir...

Sohbete katılmak istemediğinizde guest olarak kalabilirsiniz elbette... veya nickle içerde olup sohbet etmeye müsait olmadığınızı belirtmek amacıyla renginizi karartabilirsiniz... Ekranda değilsinizdir, radyo ekranınız aşağıdadır size söylenen bir sözü göremeyebilirsiniz... Bunlar hepimiz için geçerli olduğu gibi eğer ki biz bir dostumuza selam vermiş ve o da karşılık vermemiş ise bütün bu ihtimallerin onun için de geçerli olduğunu bilip neden selamımı almadı dehşetine kapılmamalıyız...

Şaka... Kime ne tarzda şaka yapacağımız çokkk önemli... Herkes şaka kaldırırmı çokkk önemli...
Tanımadığımız kişilere şaka kesinlikle yapmamalıyız... Yada bir dostumuzun o an alıngan bir anıdır bizim yaptığımız masumca bir şakaya kırılabilir... Bütün bu varsayımları hiç unutmamalıyız... Eğer ki
böyle birşey yaşamış isek de hemen akabinde özür dilemeliyiz... Özür dilemek bir aşağılanma değil erdem dir...

Flatcast da kişiler hem nickleri ile hemde renkleri ile özdeşleşirler... Nickimizi belirlerken birde kendi rengimizi seçeriz... Çokkk kişinin, ben dahil, hassas olduğumuz konulardan biridir bu... Ancak, gene de gerçekçi olup bir renk için bir dostu kaybetmeye değermi diye düşünüp bu kaprisimizden vazgeçmeliyiz... Ama şu varki, birbirini sayan insanlar karşı tarafın bu konudaki hassasiyetini bildiklerinde ona söyletmeden kendileri başka renge geçerek olgunluk göstermeleri en güzelidir...

İstek... Dinleyici olarak yayın yapan dj den şarkı istemek elbette en doğal hakkımızdır... Ancak, dj ne tarz yayın yapıyor... Onun yayın akışını bozarmıyız... Ya da bir şarkı istedik de elinde varmı? Benim isteğim kaçıncı sırada... Bir şarkı ortalama 3 dk dır... Kalabalık bir radyo ortamında sizin isteğinizin 5. sırada olduğunu varsayarsak 15 dk sonra ancak dinleyebileceksiniz demektir... Bütün bunları gözardı ederek sürekli dj benim isteğim nerede kaldı diyerek ortamı germek kimseye bişey kazandırmaz...

İdeal dinleyici sayısı bir radyoda bence 20 olmalıdır... Sohbetde kimin kime hitap ettiği, kimin kime cevap verdiği, veya konulu bir sohbette herkesin fikirlerini rahatça yazabilmeleri için ideal sayı bu... bence... Ve şu da var elbette, gerçek yaşamımızdaki gibi tamamen farklı aile eğitimlerinden gelmiş, yaş grupları farklı, kültür düzeyleri farklı kişilerin aynı ortamda bulunmaları halinde herkes başka başka konuşacak olaylara başka pencerelerden bakacak veeee neticesindde bir pire için yorgan yakılıp en küçük bir sözcükten bile hırçın kavgalar oluşabilecektir...

Hata yapılır... Herkes hata yapabilir... Önemli olan aynı hataların tekrar tekrar yapılmamasıdır...

Dinleyici olarak özelimizi radyo genel sohbet ortamında paylaşmamalıyız... Kimsenin huzurunu bozmaya hakkımız yok... Net bize msn le, veya başka kanallarla bu olanağı sağlıyor zaten... Bir kişi ile sorunumuz sıkıntımız varsa da bunu radyo ortamında herkesin içindede yapmamalıyız... Öfke anımızda ortada yazdıklarımızdan sonrasında aklımız başımıza geldiğinde utanabiliriz...

Dinlemekten keyif almadığımız bir şarkı çalınırken biz sevmiyo olabiliriz ama şunu unutmamalıyız ki belki o şarkıyı bir başkası çok seviyordur... Tepki gösterip bu nasıl şarkı diyeceğimize ses tuşunu kapatmayı veya suskun kalmayı eğer hala rahatsızsak da radyoyu terketmeliyiz... Yalnız bizim sevdiğimiz şarkıların çalınacağı gibi bir hak talep edemeyiz... Bencil olamayız... Agresifliğimizle dj nin moralini bozmaya, dinleyicilerin huzurunu kaçırmaya hakkımız yokkk...Radyo, kapris yapma veya beylik taslama yeri değildir...

İnsanları çokça sorduğumuz sorularla sıkmamalıyız... Herkes ne kadarını anlatmak istiyorsa o kadarını dinlemeliyiz... Gerçek kimliğimizi açıklamak zorunda değiliz...

Yayın... Yayın yapmak gönül işidir... Fedakarlık gerektirir... Özveri, sabır gerektirir... Bir sorumluluk almışsınızdır...

Yayın yapan dj önce kendi ruh haline göre seçer şarkılarını... Yayınını ona göre belirler... Sonrasında dinleyicilerine bakar... Kim hangi tarzı, hangi şarkıyı sever bilir... Listelerini o doğrultuda yönlendirir...
Dj, kaptan öğretmen yönetmen kadı olmalıdır... Hoş sohbet ortamlarında önayak olmalı, müziğin sürüklenişinde yerinde seçimler yapmalı, günün saatine uygun, sohbete uygun şarkılar seçmelidir...Huzuru bozan arkadaşları ikaz etmelidir...Yeterli repertuarı oluşturmak için hep kendini yenilemelidir... ve düzenli olmalıdır...Dj lik, miksere 3-5 şarkı atıp kenara çekilmek değildir... Vakti zamanında ben bunu söylediğim zaman adım ukala ya çıkmış olsa bile, zaman, bu konuda ne kadar haklı olduğumu tecrübelerimin göz ardı edilemeyeceğini gösterdi...

Ekran görsel düzeninde güzel olan odur ki; dinleyiciler küçük harfle yazmalı, dj altı çizili ve büyük harfle yazmalıdır...

Hernekadar müzik paylaşımlarımız olsada, sohbet paylaşımlarımız olsada, dj nin canlı sesi ile yapacağı konuşmalar sohbetler ortama renk katar... Hele de dj nin sesi güzelse kendi seslendireceği şarkı şiir veya bir enstruman çalıyorsa onunla vereceği canlı konser coşkuyu artıracaktır...

Yayın esnasında kamera açmak... Kişi karakteri ile ilgilidir... Bazı kimseler gizemli kalmayı, bazıları ise ben neysem buyumu seçerler... Tabiiki bütün bunlar yapılırken amaç karşı cinse hitap edecek zihniyet olmamalıdır...

Yayın yaparken herkes çaldığımız bütün şarkıları beğenecek diye bi kural yoktur... Elbette beğenenlerde beğenmeyenlerde olacaktır... Hemen pes edip ben bu işi yapamıyorum demek yanlışdır... Biz yayınımızı yaparız... Yapmalıyız...

Yayın ekibi, yayındaki dj ye ara ara yorulup yorulmadığını veya işi olup omadığını yayını almaya müsait olabileceğini hatırlatmalıdır... Fakat bu yayını alan arkadaş hemen alıralmaz değil bir vakit geçtikten sonra yapılmalıdır... İdeal olan, yayını devretmeyi radyo ortamında konuşmamaktır... Yayın ekibi bu tür konuşmalarını msn den görüşmelerinde fayda vardır...

Spor gibi, siyaset gibi, din, ırk gibi hassas ve herkesin başka başka yollarda olduğu konularda nabız yükselmeden konunun kapatılması sağlanmalıdır...

Sürçi lisan ettimse affola...

Güzel, neşeli, huzurlu, seviyeli radyo ortamımızda gönül dostlarımızla hoşça vakit geçirmek dileklerimle...

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Ablam HerDetayı Öyle Güzel anlattınkii Helal Olsun .... KEşKE.. KEşke... Bu Yazıyı HerKEs Okuyup Dikkate alsa....

06Orbey

New member
Sürçi Lisan etmedin, çoook iyi ettin Mayıs.Ellerine emeğine sağlık.Kuralların olmadığı bir yerde huzurun da olması beklenemez.Huzurun olmadığı bir yerde de mutluluk olmaz tabiiki.Bu radyolara geliş sebebimiz seninde söylediğin gibi biraz olsun günlük hayatın yorgunluklarından stresinden kurtulmak,eğlenmek ve güzel dostlarla müziği, zamanı,dostluk ve sevgiyi paylaşmak ise bunu bozacak her yanlıştan kaçınmak, yetişkin aklı başında bireylerin uyması gereken en önemli kural olmalıdır.Saygı ve nezaketin olduğu bir yere, kötülük ve nobranlık giremez.Aydınlık karanlığın tek ilacıdır.Sevgide nefretin...Sevgiyle yapılan bir yemeğin lezzeti bile farklıdır.Dj' likte bence gönül işidir.Sevgiyle yapıldığında mutlaka daha güzel yapılacaktır.İnsan sevdiğine ihanet edermi? Etmemelidir. Dinleyicilere güzel bir şeyler sunmak, aldıkları hazzı hissetmek güzel olmasaydı ne işimiz vardı bu radyolarda.Kendimiz kendimize çalar dinlerdik.Mutluluk paylaşıldıkça çoğalmaz mı ?.Bizlere o güzel şarkıları veren tüm değerli sanatçılara,Flatcast'i kurup bizim gibi amatörlere radyoculuk zevkini tattıran o insanlara ve senin gibi müziğe, dostluğa, paylaşımcılığa yüreğini, emeğini koymuş tüm dostlara sonsuz teşekkürler.Aranızda bulunabildiğim için kendimi şanslı sayıyorum.Sevgiyle kalın Mayıs fm ailesi ve gönül dostlarımız.

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Sayın sevgili üstadlar konuyu o kadar güzel anlatmışsınız ki bize de uygulamaktan başka bir şey bırakmamışsınız. Ben sizlere çok teşekkür ederim bu konuda, dilerim ki okuyup dikkate alınır. Sevgiler, saygılar.

MayıS

Sayfa Yöneticisi

Bu yazımın tekrar ilk sıralarda yer almasını istediğim içindir bu kelamım...
Veee herkes ( hin ve kötü niyetli kişilere sesleniyorum) bilmelidir kiii;
MayısFm gerek yayın ekibi olarak gerek dinleyici dostlarımız olarak
başka hiçbir radyoya benzemez...
Sonderece saygılı, seviyeli ve birlik beraberlik içinde olan dostlarız...
Hepsiyle ayrı ayrı gurur duyuyorum ve teşekkür ediyorum...
Kimler üzerimize ne entrikalar ne oyunlar oynadıysa
elleri boş döndüler...
Çünkü biz gerçekten birbirine bağlı güzelll bir aileyiz...
Biz birbirimize sevgiyle bağlıyız...