Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihi Ve Türkiye

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Cahiliye dönemi dönemi gibi;
Kadınların ve kız çocuklarının öldürüldüğü,
Töre altında cinsiyet ayrımcılığı cek cinayetlerin sürdüğü,
Gerek iş dünyasında, gerekse evlerinde haksızlığa maruz bırakıldığı,
Kadının ezilmeye ve bedeninin sömürü unsuru olduğu bir dünyada.... 8 Mart kadınlar günü kutlanıyor....
Oysa bizim gibi inanç sahiplerinde kadın günü de yoktur ve inanıyoruz ki, efendimizin buyurduğu gibi: "Cennet annelerin ayakları altındadır..."

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.
8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Grev esnasında polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. İşçilerin fabrikaya kilitlenmesinin ardından çıkan yangında, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi.

Bu olaydan 53 sene sonra, 26 - 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kentinde düzenlenen 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

8 Mart tarihinin Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak anılması, tam olarak 1921'de Moskova'da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda gerçekleşti.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960'lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri'nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler'in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York'ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır.

TÜRKİYE'DE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın kutlandı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi'nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
..
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

MayıS

Sayfa Yöneticisi
kimi der ki kadın..
yeşil bir harman yerinde..
dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir..
kimi der ki ayalimdir,
boynumda taşıdığım vebalimdir..
kimi der ki hamur yoğuran..
kimi der ki çocuk doğuran..
ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
o benim kollarım, bacaklarım, başımdır..
yavrum, annem, karım, kızkardeşim,
hayat arkadaşımdır..

Nazım Hikmet Ran

MayıS

Sayfa Yöneticisi
Kadınlar... Bizim Kadınlarımız...

Nazım Hikmet Ran

MayıS

Sayfa Yöneticisi
Kadınım...

Eşyalar toplanmış seninle birlikte
Anılar saçılmış odaya her yere