Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Manzaradan parçalar / Orhan PAMUK

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi

CEM ERCİYES'İN KALEMİNDEN
MANZARADAN PARÇALAR

Orhan Pamuk

Orhan Pamuk, ünlü bir romancıdır ama bilen bilir ki denemeleri ve her tür düz yazısı da çok iyidir. "Manzaradan Parçalar", epey kalın bir kitap ama içindeki neredeyse bütün yazıları, hatta daha önce okuduklarımı bile merakla okudum. Tıpkı romanlarında olduğu gibi hayattaki çok aşina olduğumuz ama aklımıza gelmeyen ayrıntıları bulup çıkartmakta Orhan Pamuk'un üstüne yok. Benim bu kitapta özellikle sevdiğim; edebiyata, başka yazarlara, dünya klasiklerine dair yazdıkları oldu. Pamuk, büyük bir yazarın edebiyatla ne kadar yoğun bir ilişki kurması gerektiğinin bir ispatı gibi. Dostoyevski, Stendhal, Nabokov üzerine yazdıklarını bu yazarları hiç okumamış kişilere bile hararetle tavsiye ederim. Çünkü okuma isteği duyacaklar. Mesela ben, daha önce okumadığım Parma Manastırı'nı (Stendhal) Orhan Pamuk'un "Manzaradan Parçalar"daki yazısından sonra edindim ve okumaya başladım. Yani bir nevi "doğurgan" kitaplardan biri "Manzaradan Parçalar".