Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Şeker hastaları için sensörlü mikro insülin yamaları

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Şeker hastaları için sensörlü mikro insülin yamaları

Şeker hastaları gün içinde parmak ucundan kan alarak kan şekeri glikoz ölçümlerini yaparlar ve gerekiyorsa kendilerine insülin enjekte ederler.

Araştırmacılar, cilt altına yerleştirilen alıcı bir sensör yardımıyla cilt altında bulunan sıvının glikoz düzeyini devamlı şekilde ölçen bir cihaz geliştirdi.

Grafen tabanlı elektrokimyasal sensörlü yama kullanıcının terinden ateşini ve glikoz seviyesini ölçmekte. Uzmanlar bu ölçümün günün herhangi vaktinde her yerde yapılabileceğini öne sürüyor
Dae-Hyeong Kim, Seul Milli Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Profesörü: “Şeker hastaları toplum içinde kandaki glikoz seviyesini ölçüp insülin iğnesi yapmaktan çekiniyorlar. Bu da hastalığın kontrolünde sorun oluşturuyor. Diyabetler günlük yapılması gerekenleri genelde sadece gece yapıyor. Bu teknoloji başta acısız ve insanların bakışlarından uzak dolayısıyla daha az stresli.”

Glikoz kan damarları yoluyla cilt altına ulaştığından, cilt altı sıvısında olan değişimler kan şekeri seviyelerini yansıtır. Sensörler ter bazlı verileri toplar ve bir akıllı telefon uygulamasına gönderiyor, uygulama da bu verilere göre kan şekeri seviyesini hesaplıyor. Hesaplama sonunda hastanın insülin ihtiyacı olduğu ortaya çıkarsa yama içine yerleştirilen mikro iğneler insülin enjeksiyonunu gerçekleştiriyor, mikro iğnelerden dolayı hasta enjeksiyon esnasında hiçbir şey hissetmiyor.

Dae-Hyeong Kim, cihazın ne zaman satışa sunulacağı konusunda şunları söyledi:
_“Diyabet yamalarının teknik gelişmesi tamamlandıktan ve seri üretim tesisleri kurulduktan sonra kısa zaman içinde satışa sunulacağını düşünüyorum. Ancak üretim tesisleri kurulduktan buna dayalı zincirler oluşturulduktan sonra hala sertifikaya ihtiyaç duyulacak. Çünkü yama insan vücuduna ilaç enjekte ettiği için önce hayvanlar üzerinde testler yapılmalı. Daha sonra klinik denemeleri. Tüm bu süreçlerin yaklaşık 5 yıl kadar süreceğini düşünüyorum.”

Dünya Sağlık Örgütü rakamlarına göre dünyada 422 milyon yetişkin diyabet hastası ve her yıl 1.5 milyon insan bu hastalıktan dolayı hayatını kaybediyor. (euronews)

Alıntı...