Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

İbni Sina Hekim (The physician) Film Tavsiyesi

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi

Bir müslüman okuluna gire bilmek..
En büyük sorun hıristiyan olmak...
Şifacıların gelmiş geçmiş en büyük tüm doktorların doktoru İbn-İ Sina...
Doktor ola bilme çabaları....

İbni Sina: Hekim (The physician)
İbni Sina:Hekim (Almanca: Der Medicus) 2013 tarihli Alman yapımı macera filmidir. Noah Gordon tarafından yazılan The Physician- İbni Sina'nın Talebesi Hekim adlı kitaptan uyarlanmıştır.11. yüzyıl İngiltere'sinde bir çocuğun annesi gizemli bir hastalıktan ölür. Öksüz ve yetim kalan çocuk bir şifacı ile gezmeye başlar. Daha sonra Yahudi hekimlerden, nasıl hekim olabileceğini öğrenir. Bu iş için en iyi eğitim veren yer müslüman okullarıdır. İsfahan'da İbni Sina eğitim vermektedir ve hekimliğin en iyisidir. Ondan eğitim almak için yola çıkar.

9 yaşındaki Rob Cole doğal bir yetenekle dünyaya gelmiş ve annesinin yaklaşmakta olan ölümünü tuhaf bir biçimde sezmiştir. Engelleyemediği ölüm gerçekleştiğinde, Bader onu ikna ederek uzun bir yolculuğa çıkarır; bu yolculuk ise küçük hokkabazlıkları ve hekimlik alanında çeşitli yöntemleri öğrendiği bir eğitim süreciyle geçer. Ne var ki Cole için bir noktadan sonra bu metodlar sınırlı kalır ve daha engin bir bilgi birikimine sahip olmayı istemeye başlar. Bu amaçla rotasını Pers topraklarına çevirir ve görmeyi dilediği kişi tüm doktorların doktoru İbn-İ Sina'dır. Ünlü hekimin Ispahan'daki okuluna ulaştığında ise zorluk ve yasaklarla karşılaşır. En büyük sorunu ise Hristiyan olması ve bu nedenle okula kabul edilemeyecek olmasıdır. Ancak genç Rob içindeki bu bilgi açlığıyla hepsini aşmaya hazırdır ve nihayetinde kutsal amacı uğruna, sorunları kendi belirlediği yöntemlerle çözmeye başlar.

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
~İbn-i Sina~
(d: 980, ö: 1037, Modern Tıp bilimlerinin babası, aromaterapinin öncüsü)

Geçmişten, adeta geleceği gören harika bir söz... Yaklaşık 979 yıl önce, 57 yaşında hayatını kaybeden, Modern Tıp bilimlerinin babası olarak görülen, ancak aynı zamanda felsefe, astronomi, simya, jeoloji, psikoloji, İslami teoloji, mantık, matematik ve fizik üzerine de çalışmalar yapan İbn-i Sina'yı saygıyla anıyoruz. Yazdığı "İyileşme Kitabı" ve "Tıpta Kanun" isimli eserleriyle modern tıbbın kapılarını araladı ve döneminin en yaygın olarak okutulan ders kitaplarını yazdı. Günümüzde kısmen geçerliliğini yitirmiş ve tabii ki kat kat geliştirilmiş olsa da, bu kitaplar 19. yüzyılın başlarına kadar geçerliliğini ve otoritesini korudu. Tıbbı "büyücülükten" ve "şifacılıktan" çıkararak "kanıt temelli araştırmalar ve test edilebilir sonuçlar" düzlemine indiren bu büyük bilim insanı, hastalıkların tanısı, tanımları, nedenleri gibi konular üzerinde durmuş, kanser tedavisiyle ilgili döneminin doktorlarına tavsiyelerde bulunabilecek kadar çağının ötesine geçebilmiş, hatta ağızdan alınan anestezik maddelerden söz ederek cerrahlara yol gösterici olmuştur.