Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Sanal Gerçeklik - Sanal Dünyaya Adım Atıyoruz

" W£L!K£ "

BurDa LAf ÇoK
Sayfa Yöneticisi
Sanal Gerçeklik Nedir ??
Hiç düşündünüzmu bu soruyu...
Sanal gerçeklik son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve sürekli gelişmekte olan çok farklı bir teknoloji. Adından da anlaşılacağı üzere bu proje çeşitli çevre birimleri ( Kask, Gözlük, Ayakkabı…) vasıtasıyla size sanal ortamda tam anlamıyla gerçeklik hissiyatı vermeyi amaçlamaktadır. Mesela bir savaş oyunu oynuyorsunuz diyelim. O savaş oyununun içine siz gireceksiniz, çatışmayı birebir yaşayacaksınız hatta mermiler kafanızın üstünden geçecek. Nasıl sizi biraz heyecanlandırdı mı ? Başka bir örnek verecek olursak; hayatınızda hiç amazon ormanlarını görmediniz diyelim, sorun değil sanal gerçeklik teknolojisi ile amazon ormanlarında gezmek, bilinmeyen yerleri keşfetmek hiçte zor değil. Buna benzer örnekleri yazımızın ilerleyen kısımlarında anlatacağım. Kısaca sanal gerçeklik, oluşturulan sanal ortamda kişinin tamamen gerçek bir hissiyat ile bulunmasıdır.

Sanal Dünyaya Adım Atıyoruz....

Aslında Matrix filmini izleyenler sanal gerçeklik kavramına yabancı değiller. Çünkü Neo adlı karakterimiz önceden oluşturulmuş sanal ortamların içine sokulup, morpheus tarafından eğitime tabi tutuluyor ve çeşitli beceriler kazanıyordu. Hatırlatmak gerekirse uzun zıplama becerisi ve kung fu dövüşü hafızanızda canlanabilir. İşte tam olarak sanal gerçeklik bu. Sanal ortamın içine girmek...

İlk Sanal Gerçeklik Fikri
Yeni bir teknoloji veya fikir olarak gözüken sanal gerçeklik aslında köklü bir geçmişe sahip. Bu düşünce ilk olarak 1962 yılında Morton Heilig tarafından düşünülmüş ve Sensorama adında bir cihaz ile gün yüzüne çıkmıştır. Bir tiyatro hayranı olan Heilig bu Sensorama adındaki cihazı yaparak, kullanıcılara tiyatroda yaşanan olayları tam anlamıyla hissettirmeyi, yaşatmayı amaçlamıştı. Yaptığı cihazda Geniş açılı 3B stereoskopik görüntü, stereo ses, vücut sarsan bir mekanizma ve aromatik koku salınımı vardı. O zamanlar projesine maddi kaynak bulamayan Heilig çaresiz bir şekilde sanal gerçeklik rüyasından vazgeçmiştir.

Şu ana kadar sanal gerçeklik ile ilgili kafanızda bazı şeylerin canlandığını ümit ediyorum. Yine bu yazımın sonunda sizlere bugünkü kullanımına dair örnek videolar paylaşacağım. O videoları da izlediğiniz takdirde tam olarak olayı anlamış olacaksınız. İsterseniz birazcık da bu teknolojinin kullanım alanlarını inceleyelim.

Kullanım Alanları
Eğitim
Sanal gerçeklik teknolojisinin ilerleyen yıllarda eğitim alanında aktif bir şekilde kullanılacağı öngörülüyor. Günümüzde “Uzaktan Eğitim” kavramı bir hayli popüler bu kavram sanal gerçeklik ile birleştirdiğinde daha da popüler olacak. Eğitim alanında ki kullanımına örnek verecek olursak;

Öğrenciler okula gitmeden takacağı bir gözlük ile önceden oluşturulmuş sanal bir sınıfa katılıp canlı bir şekilde dersi sınıf ortamında dinleyebilecek. ( Tabi bu durum her ders için geçerli değil )

Coğrafya derslerinde öğretmenin ” Takın Gözlükleri ” demesi ile öğrenciler Bingöl’de bulunan yüzen adaları sanki oradaymış gibi inceleyip görebilecek.

Tarih dersinde ise öğrenciler önceden oluşturulmuş sanal müzeleri oturdukları yerden gezebilecekler.

İnşaat – Emlak
Belkide bu teknoloji en çok inşaat firmalarını ve emlakçıları sevindirecektir. İnşaat firmaları yaptıkları evleri hiç oraya gitme zahmetinde bulunmadan müşterilerinin gözünün önüne getirebilecek. Müşteri kullanacağı bir çevre birimi ile mesela ilerde bahsedeceğim olan Oculus Rift ile bulunduğu yerden evin tüm odalarını gezebilecek.

Tıp
Tabiki de olmazsa olmaz sağlık alanında bu sanal gerçeklik teknolojisi birçok fayda sağlayacaktır. Homofobik rahatsızlıkları olan hastalar sanal ortamlara girip bu hastalıkları ile yüzleşip tedavi olabilecekler. Mesela örümceğe karşı sizi rahatsız edebilecek türde bir hastalığınız mı var ? Doktora gideceksiniz oluşturulan sanal ortamlarda bu örümcek ile yüzleşip hastalığınızdan kurtulacaksınız. Tıp’ta öngörülen şekli bu. Tabiki birçok alanda yine geliştirilebilir ve karşımıza farklı sağlık hizmetlerinde de çıkabilir.

Bunlardan başka bu teknoloji hayatımızın birçok alanında aktif bir şekilde kullanılabilir.

İsterseniz birazda bu teknolojiyi geliştirmiş ve geliştirmekte olan markalardan bahsedelim;

Oculus Rift
Benim sanal gerçeklik teknolojisi adı altında duyduğum ilk marka Oculus Rift markasıdır. Oculus Rift, projesine desteği Kickstarter adlı platformdan buldu ve gün geçtikçe büyüdü. Bu teknoloji Mark Zuckerberg’in dikkatini çekti ve Oculus Rift 2 milyar dolara facebook tarafından satın alındı. Facebook bu teknoloji ile artık neler planlıyor bilemiyor sadece bazı tahminlerde bulunabiliyoruz. Benim tahminim facebook tarafından oluşturulan sanal ortamlarda insanların gerçek bir hissiyat ile tanışıp, kaynaşması. Acaba facebook bu projeyi hayatımıza nasıl sokacak ? Belki de benim düşündüğüm gibidir ne dersiniz

Bu projenin yanında sony morpheus adlı projesi ile, Samsung’ta Gear VR adlı projesi ile bu pazarda yerini almaya çalışıyor.

Sanal gerçeklik teknolojisi hakkında aslında söylenecek çok şey var ama ben burada yazımı bitirmeyi düşünüyorum. Sanal gerçeklik teknolojisini yakından takip etmenizi öneririm. Şimdi sizleri bu teknolojiye ait dikkatimi çeken bir kaç video ile baş başa bırakıyorum.

Alıntı..​