Mayis60FM - Şarkı Sözleri , Flatcast Tema

This is a sample guest message. Register a free account today to become a member! Once signed in, you'll be able to participate on this site by adding your own topics and posts, as well as connect with other members through your own private inbox!

Harbiye şelalesi ve daphne apollon hikayesi

gatri

Paylaşımcı Üye
Zeusun oğlu ışık tanrısı apollon ırmak kenarında genç ve güzel bir kız görür.

Bu eşsiz güzelin adı daphne(defne)dir.

Apollonun içinde arzular uyandırır,onunla konuşmak ister.
Fakat daphne(defne) ışık tanrısının içinden geçenleri anlamıştır,kaçmaya başlar, apollon kovalar,çapkın tanrı bir yandan da ''kaçma seni seviyorum'' diye bağırır.
Daphne(defne) ise tanrılarla sevişen kadınların başlarına neler geldiğini bildiği için,korkuya kapılır ve kaçmaya devam eder.

Apollona gelince bu güzel periyi mutlaka yakalamak istemektedir.
Aralarındaki meafe gittikçe kısalır ve bir an gelir ki daphne(defne) apollonun sıcak nefesini saçlarının arasında duyar

Artık kurtuluş imkanının kalmadığını anlayan daphne(defne) birden durur ve ayağı ile toprağı kazıyarak şöyle bağırır
''Ey toprak ana beni ört,beni sakla,beni koru''

Bu içten yalvarış üzerine daphne(defne) organlarının ağırlaştığını,odunlaştığını hisseder.
Olgun göğsünü gri bir kabuk kaplar,kokulu saçları yapraklara dönüşür,kolları dallar halinde uzar,körpe ayakları kök olup toprağın derinliklerine dalar.
Bir defne ağacı oluverir.

defne1.jpg

Bu manzara karşısında şaşıran apollon daphne(defne)nin ağaç oluşunu hayret ve üzüntüyle seyreder.
Sonrada sarılır ve sert kabukların altında hala çarpmakta olan kalbinin sesini duyar ve şöyle seslenir.
''Daphne(defne) bundan sonra sen apollonun kutsal ağacı olacaksın,o solmayan ve dökülmeyen yaprakların başımın çelengi olacak,değerli kahramanlar,savaşlarda zafere ulaşanlar hep senin yapraklarınla alınlarını süsleyecekler,şarkılarda,şiirlerde adımız yanyana gelecek''

Bu tatlı sözler üzerine daphne(defne) dallarını eğerek apollonu saygı ile selamlar.
Apollon teessür ve heyecan içinde o ağacı amblem olarak alır ve parlak yapraklarından başına bir taç yapar.

defne 2.jpg

İşte o zamandan beri şiir ve silah zaferi defne dalı ile ödüllendirilir.
Ve daphne(defne)nin gözyaşları bugün hala harbiyede şelaleler meydana getiriyor.

defne3.jpg

şelale1.jpg

Ekli dosyalar

• manzara1.jpg
    manzara1.jpg
    83.8 KB · Görüntüleme: 0

gatri

Paylaşımcı Üye
HARBİYE BELDESİ YENİ ADIYLA DEFNE İLÇESİ

Harbiye, Hatay ili'nde, eskiden Antakya merkez ilçesine bağlı belde iken ilçe yapılarak defne adı verilmiş Yüzlerce yıllık bir yerleşim yeridir.
Tarihsel adı 'Daphne' olarak bilinmektedir.

Harbiye, E-91 karayolu üzerinde bulunur ve Antakya şehir merkezinden 7 km mesafededir.
E-91 karayolu, Harbiye'den 55 km sonra Suriye sınırından geçip Ortadoğu'ya uzanır.
Yeşil alanlarının fazla olması ve şelalelerinin güzelliği ile ünlenmiş olan Harbiye, konumu itibari ile Ortadoğu’yu Türkiye’ye bağlayan yol üstünde bulunduğundan bu ülkelerden gelen turistlerin hem uğrak yeri, aynı zamanda konaklama ve eğlence yeridir.

Harbiye beldesinde yumuşak iklim sayesinde her türlü sebze ve meyve yetişmektedir.
Sebze tarımı genellikle ihtiyaca yönelik yapılmakta iken, meyvecilik (erik, nar ve hurma başta olmak üzere) ticari bir artı değer sağlamaktadır.
Harbiye beldesi ve çevresindeki yerleşim yerlerinde zeytincilik ve zeytin yağı üretimi de önemli bir tarımsal uğraştır.
Defne bitkisi tarih boyunca bölge ile özdeşleşmiş olup, halihazırda hane ihtiyacı için ve daha çok ticaret amacıyla defne sabunu ve defne yağı imalatı devam etmektedir.

manzara1.jpg
HARBİYE ŞELALESİ
Anktakya Bölgesindeki En Eski şelalerden birisidir.
En yukarısında en aşağısına kadar belirli aralıklarla küçük, orta ve büyük şelaleler bulunmaktadır.
Ana kaynaktan en aşağıya kadar yaklaşık olarak 1.5 km uzunluğundadır.

şelale2.jpg

Harbiye mutfak kültürü açısından Türkiye'de çok önemli bir yere sahiptir.
Birçok restorantı bünyesinde barındıran belde gerek mezeleriyle gerek kebaplarıyla özellikle peynirli künefesiyle güzel bir üne sahiptir.

yemek1.jpg

yemek2.jpg

bütün bunları nerdenmi biliyorum?
biliyorum çünkü ben burda yaşıyorum

Gatri

Ekli dosyalar

• künefe1.jpg
    künefe1.jpg
    100 KB · Görüntüleme: 6

06Orbey

New member
Siz cenneti bu dünyada görenlerdensiniz sanırım. Gıpta ile baktım ve okudum. Emeğinize elinize sağlık Gatri..

Hira

MayısFM Dj yi
Gatriiiiiiiiiiiii:))) nasılda güzel anlatmışsınız yaşadığınız yeri teşekkürler.. geleceğim inşallah:))

Eylül

Administrator
Sayfa Yöneticisi
Ne zaman imkansızı seversen , iste o zaman gercek seversin.. Muhteşem bir hikaye ve çok güzel anlatılmış, Gatri emeğinize sağlık yüreğinize sağlık tşkr ederim bizimle duygu yüklü bu olayı paylaştıgınız için sağolun varolun.

gatri

Paylaşımcı Üye
Ne zaman imkansızı seversen , iste o zaman gercek seversin.. Muhteşem bir hikaye ve çok güzel anlatılmış, Gatri emeğinize sağlık yüreğinize sağlık tşkr ederim bizimle duygu yüklü bu olayı paylaştıgınız için sağolun varolun.

yorumunuz ve güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim,sağolun

başak

Game Master
çok güzel okudukca duygularım gamlı sızılara büründü anlatımda ayrı bir güzel olmuş teşekkür ederim gari paylaşım adına.