Sanatçı Adı: Uğur Işılak
Albüm Adı: Makam-ı Sultan
Üretici: Simklas
Türü: Özgün Müzik
Yayın Tarihi: Mart 2013
Şarkı Sayısı: 10

01. Sanat-ı Aşk
02. Derdi Derman Ederiz
03. Ayrı Düştüm
04. Bir Nefes Sıhhat
05. Cananını Kasteder
06. Elden Gider
07. Bin Türlü Derdim Vardır
08. Ne Güzel Olur
09. Mah-ı Tabanım (Şiir)
10. Sanat-ı Aşk (Akustik Versiyon)

Padişah şiirleri notalarla buluştu.

Asırlar boyunca dünyanın dört bir yanına nizam, adalet ve hoşgörü götüren Osmanlı İmparatorluğu’nun gözde padişahlarına ait şiirler, Türkiye’de ilk kez doyumsuz bestelere dönüştü. Yine Türkiye’de ilk kez Osmanlı padişahlarının ince ruh dünyalarını tasvir eden şiirler, vezinli ve şiirsel ahenge uygun biçimde sadeleştirildi. Sanatçı Uğur Işılak’ın engin şiir ve müzik tecrübesi sayesinde gerçekleşen proje, “Makam-ı Sultan” adıyla Mart 2013’de hayata geçiyor.

Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman’ın sırasıyla “Avni”, “Selimi” ve “Muhibbî” mahlasıyla yazdığı yüzyıllara meydan okuyan şiirleri, müzikle buluşturan “Makam-ı Sultan”, proje olarak tarihte bir ilk.

Dünyaya hükmetmiş padişahların şiirlerini, müziğin evrensel diliyle buluşturan albüm sayesinde müzikseverler, sultanlara has duygunun ihtişamına tanıklık edecek.

Projenin amacı, siyasi başarılarıyla Osmanlı İmparatorluğu’nu zirveye çıkarmış padişahların sanat ve edebiyattaki dehalarına dikkat çekerken “Makam-ı Sultan” sayesinde edebi değer olarak dönemine damgasını vurmuş ecdat yadigârı şiirleri gün yüzüne çıkarıp, yeni nesile eşsiz bir mirası hediye etmek.

Tarih boyu Sultan'ların söyleyecek sözleri olmuştur. Her Sultan kendi usulü ve üslubunca söz söylemiş ve temsil ettiği makamın hakkını, en az icraatları kadar sözleriyle de vermeye çalışmıştır.
Bu elinizdeki çalışma, sözün Sultan'ı olanların gönül dünyasından derlenmiş, Sultan'ın sözü nasıl olurdan ziyade, sözün Sultan'ı nasıl olunur sualine verilen bir cevap niteliğindedir.
Osmanlı İmparatorluğu'nda birçok padişahın şiir yazdığı rivayet edilir. Bunların arasında 10'a yakın padişahımızın divanı bulunmaktadır. Divan'ı olan padişahlardan üçüne yer verdiğimiz bu albümde, "Avni" mahlasıyla Fatih Sultan Mehmet, "Selimî" mahlasıyla Yavuz Sultan Selim ve "Muhibbî" mahlasıyla Kanuni Sultan Süleyman'ın şiirleri yer almaktadır.
Bugüne kadar yaptığım albümler arasında en çok zorlandığım ve hata yapmaktan korktuğum bu çalışma, 21.yüzyılın insanına ve ufkuna hitap etsin diye haddimi aşmak suretiyle tarafımca sadeleştirilmiş, hatası ve günahıyla siz kıymetli dinleyicilerin takdirine sunulmuştur.